Blog > Komentarze do wpisu

Niedzielna kawa

"Weszła do Starbucksa, zamówiła Venti Caffè Moccha z pełnotłustym mlekiem i bitą śmietaną. W sumie 450 kalorii, 13 gramów złego tłuszczu, ósme miejsce w rankingu niezdrowej żywności 2009 opublikowanego przez bardzo poważne Center for Science in the Public Interest. Zrujnuję sobie zdrowie, po co mam oszczędzać? pomyślała na widok kawy z zabójczym mlekiem."1

***

Zygmunt Kubiak o językach klasycznych, i nie tylko.

"Język dla mnie jest tak tajemniczy jak przyroda, ludzka rzeczywistość czy technika. Czuję, że jestem otoczony tajemnicami. Tajemnicą jest to, że potrafimy dominować nad tak ogromną strukturą, jaką jest język. My w tym rośniemy  od dzieciństwa i dlatego to nas nie dziwi. Gdy byłem w Iowa na International Writing Program, w którym uczestniczyło paru Chińczyków, zapytałem ich, jak można opanować tyle znaków. Odpowiedzieli: "Tak samo byś opanował, gdybyś od dzieciństwa w tym wzrósł". Spostrzeżenie to dotyczy całego języka. To jest tajemnicą, że znamy tysiące słów w kilku językach, że one w nas żyją. Język jest dla mnie taką samą tajemnicą jak człowiek."2

Czymże byłby świat bez możliwości porozumienia się lub zwodniczej manipulacji? Jesteśmy ze słowem, giniemy bez słów, irytujemy się słowami, szukamy piękna słów.

***

Czytając czerwcowy numerze "W Sieci Historii", możemy w sposób skrótowy i przystępny poznać historię Węgier i związków między naszymi państwami. Dla czytelników literatury węgierskiej lektura obowiązkowa.

____________

1 Katherine Pancol, Wiewiórki z Central Parku są smutne w poniedziałek, Wydawnictwo Sonia Draga 2012, s. 695-696.

2 Ziemowit Skibiński, Zwierciadło Śródziemnomorza. Rozmowy z Zygmuntem Kubiakiem, Tygiel Kultury 2002, s.24-25.

niedziela, 01 czerwca 2014, nutta

Polecane wpisy

  • Niedzielna kawa

    "... westchnęła i poszła zrobić kawę, (...) Wróciła z dużą filiżanką, trzema kostkami cukru na dłoni (...) Cukier krzepi. - Mieszała kawę, kręcąc głową. (...) -

  • Niedzielna kawa z makami

    Dzisiaj cytaty dotyczące 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Nieważne są późniejsze oceny historyków, ważna jest pamięć o ludzkiej doli, wojennej marszrucie, ni

  • Niedzielna kawa

    " W owym czasie bar 'Lume' miał w karcie dziesięć różnych gatunków kawy, której Massimo, jako Włoch i matematyk, był wielkim koneserem, czy wręcz obsesjonatem.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/06/01 10:27:52
Teraz i my możemy pójść do Starbucksa, chociaż nie wiem czy ciągle jeszcze sprzedają Venti Caffe Moccha :-)
-
Gość: guciamal, *.rev.pro-internet.pl
2014/06/01 10:29:44
Znamy tysiące słów, znamy czasem po kilka języków, a mimo to tak trudno się nam porozumieć. Czasami potrzeba mnóstwo słów, aby nieco przybliżyć się do sedna, a czasami wystarczy jedno spojrzenie, aby zrozumieć wszystko :)
Wspaniałego Dnia Dziecka życzę
-
2014/06/01 10:50:46
Marlow, Starbucks wydaje się być bardziej elitarny niż upragniony McDonalds, który jest niemal na każdej ulicy. Ja wybieram jednak kawę z małych lokalnych kawiarenek, z sieciówek wtedy, gdy chcę poobserwować ludzi.
-
2014/06/01 10:57:29
Guciamal, Słowo z Biblii pisane dużą literą i nasze słowa - kapitalny temat do pracy badawczej. Oprócz słów są jeszcze intencje nadawcy i postawa odbiorcy i to one decydują o odbiorze. Są jeszcze słowa niezrozumiałe, odczytywane inaczej, wycofane z użycia. Biedni będą ludzie, którzy ograniczą słownictwo pokoleń na rzecz znaków i gestów.
Miłego Dnia Dziecka:)
Pewne dziecko nie wiedziało, jak się nazywa pani, która pracuje w sekretariacie, więc powiedziało - pani sekretariatka. Inwencja leksykalna dzieci bywa rozbrajająca.
-
Gość: ksiazkowiec, 176.107.37.*
2014/06/01 12:21:36
Wczoraj chciałam dać wnusi ziemniaczki i kotlecik na głębokim talerzu. Usłyszałam: Przecież tu mieszka rosół! - ot, logika; to w temacie dzieci;)
Jutro czekam kilka godzin na spotkanie autorskie z Płużańskim. Akurat lektura "W Sieci Historii" będzie na czasie. Pozdrawiam:)
-
2014/06/01 13:57:09
Książkowcu, Twoje strony są hołubione przez tak ciekawe postacie. Zazdroszczę Ci tego spotkania. Miłej niedzieli :)