Blog > Komentarze do wpisu

Dobrego jabłka!

Nie, nie biorę w akcji Kupuj i jedz polskie jabłka, nawet zwiększając dzienną normę spożycia. Lubię jabłka przez cały rok, a latem i jesienią te odmiany, których długo nie można przechowywać. Dzisiaj - antonówki ze straganu rolnika, który nie zajmuje się sadownictwem, więc nic nie traci na restrykcjach Wielkiego Brata.


Skojarzenia literackie związane z jabłkami to Biblia, mimo że w oryginale Ewa zerwała owoc z drzewa rosnącego w środku raju. W świecie chrześcijańskim święta Dorota jest przedstawiana z atrybutami jabłek i róż. Chrystus z jabłkiem w dłoni, Maria jako nowa Ewa symbolizują odkupienie grzechu pierworodnego.

W mitologii najsłynniejszy obraz to hesperyjski sad, jak pisał Kochanowski troszczący się o swoją lipę. Złote jabłka Hesperyd otrzymała Hera jako prezent ślubny. Na straży ogrodu stał stugłowy smok, by żaden śmiałek nie zdobył tak rzadkiego i cennego owocu. Herakles miał dokonać niemożliwego i udało mu się to. Atalanta przegrała wyścig, gdyż jej uwagę przyciągnęło leżące jabłko. Musiała zostać żoną Hippomenesa. A sama przyczyna wojny trojańskiej to też jabłko rzucone  "Dla najpiękniejszej". Parys rozstrzygnął, że jest nią Afrodyta a nie Hera lub Atena. Potem to już ciąg znanych wydarzeń: uprowadzenie Heleny i to wszystko co tak znakomicie przedstawił Homer. W innych, młodszych mitologiach również jabłkowe odwołania występują. Owoc magii, drzewo święte.

Avalon króla Artura to wyspa jabłek. Wilhelm Tell miał zestrzelić jabłko z głowy syna na rozkaz habsburskiego wójta. Królewna Śnieżka otrzymała zatrute jabłko od zazdrosnej o jej urodę macochy. Książę Ahmad kupił w Samarkandzie jabłko, którego zapach leczył wszelkie choroby. Niektórzy pamiętają jabłko z "Niemców Kruczkowskiego. Gdzieś są i inni bohaterowie kradnący jabłka, odpoczywający w sadzie, spożywający jabłka.


Symbolika jabłka jest równie bogata a przysłowia, powiedzenia nawiązują do ludzkiej egzystencji na ziemi. Jabłka uwiecznione na obrazach, w poezji, w tym Pieśni nad pieśniami, zawsze są wdzięcznym tematem to refleksji o człowieku i życiu. Z nowszych utworów wybrałam Jabłko Jalu Kurka.

 Jabłkiem do warg przywierasz,
zębami się wpijasz w żywy smak sadu,
jeszcze w nim zieleń szeleści,
bije zeń łuna blasku,krąży sok zapachu;
tyle naraz połykasz jabłkowitej treści.

Rozgryź mnie, przyjacielu, niby jabłko twarde
aż do samego środka,do jądra goryczy.
Człowiek to cierpki owoc;ileż bardziej cierpkie
jest jabłko świadomości z drzewa tajemnicy. 

Dobrego jabłka! :-)

niedziela, 03 sierpnia 2014, nutta

Polecane wpisy

  • Tadeusz Konwicki

    "Zimno. Przelatujący wiatr uderzył pięścią w szybę. Miasto postękuje jak daleka rzeka. Noc. Kot Iwan chrapie przez sen zatopiony w gnuśnej, ale i tajemniczej wy

  • Życzenia

    Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Wam i sobie, byśmy nie tylko myśleli o przyszłości, lecz także nie stracili żadnej chwili dnia dzisiejszego, gdyż nawet n

  • "Zapach wolności"

    (zdjęcie ze strony galeria.swiat.kwiatow.pl) Wtedy pachniało wszystko: i cierpienie, i marzenie, i życie, i śmierć, i słowa, i papier. A ludzie - zdzierając pa

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: ksiazkowiec, 176.107.37.*
2014/08/03 10:41:11
Jabłka średnio lubię, ale ryż z jabłkami i szarlotkę owszem. No i przecież cydr! Patriotycznie konsumujemy. Smacznego:)
-
Gość: guciamal, *.rev.pro-internet.pl
2014/08/03 11:46:13
Smakowity wpis. Jabłko to dla mnie przede wszystkim symbol owocu zakazanego, owoc z drzewa poznania dobra i zła. A że zakazany owoc najlepiej smakuje... uwielbiam jabłka. Dawniej kusiły te piękne, połyskujące, kolorowe, do czasu, kiedy okazały się ersatzem jabłka. Dziś z niecierpliwością czekam, kiedy pojawią się nasze, rodzime, niepiękne, ale jakże smaczne jabłuszka. A szarlotka to moje ulubione ciastko, zaraz obok ciastka we francuskim cieście:)
-
2014/08/03 13:12:53
Od antonówek wolę papierówki i goldeny, no ale to sprawa smaku, oczywiście nie tego, o którym pisał Poeta :-) a same jabłka jeśli chodzi o literaturę są motywem w "A jak królem, a jak katem będziesz" Nowaka natomiast młodsi czytelnicy być może pamiętają je z "Apolejki i jej osiołka" Marii Kruger. Jabłka są też i w filmie - słynna scena z "Dziecka wojny" Andrieja Tarkowskiego.
-
2014/08/04 13:02:39
Świetny post.
Bardzo mnie zbudowała historia jabłka. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam jaką role jabłko odgrywało przez całe wieki.
Ja jem jabłka prawie cały rok, gdyż tylko nasze krajowe dokąd się nadają jeść te z przechowalni zwykłych. Najpierw z ogrodu własne a później od zaprzyjaźnionego sadownika kupowane całymi skrzynkami, bo szczególnie zimy nie wyobrażam sobie bez jabłek.
Akcja podoba mi się bardzo, ale rzecz się ma w promocji jedzenia naszych jabłek przez cały rok i tu media maja pole do popisu.

-
2014/08/23 10:58:12
Ciekawa historia. Ja najbardziej lubię szarlotkę z jabłkami :)
-
2014/09/14 19:31:35
Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko dobrze...
Brakuje mi Twoich wpisów. Zaglądam, a u Ciebie cichuśko tak...
Wracaj już :)
-
2014/10/02 21:24:07
Dziękuję za komentarze, na które nie odpowiedziałam. Przepraszam. Wracam, na razie muszę się oswoić z blogosferą:)