Blog > Komentarze do wpisu

Stanisław Barańczak

Odszedł Stanisław Barańczak (ur. 13 listopada 1946 w Poznaniu, zm. 26 grudnia 2014) - poeta, eseista, krytyk literacki, historyk literatury, tłumacz, nauczyciel akademicki.


Zdjęłam z półki Jego tomik Chirurgiczna precyzja, przesuwałam kartki, skupiając się na dawno czytanych słowach. Zapisane obserwacje, miejsca, ludzie, nakreślone sytuacje, odwołania do lektur, refleksje, mądre spostrzeżenia w niepozornym zbiorze i dzisiaj mają swą siłę oddziaływania. Świat bełkotu za szkłem dalej istnieje, a może  nasila się.

 błagam, nie każcie / mi żyć w tej epoce uproszczeń.

Także zawsze istniejąca potrzeba jednoznacznego poustawiania ludzi według poglądów, a może i innych niezbędnych parametrów w tej chwili obowiązujących skłania do przewrotnego wezwania, by Prosty człowiek mógłby, do licha, zdecydować się wreszcie, kim jest. / Skarbnicą moralnej prawdy, czy skarbonką marnej pazerności? Postawy, wybory, gusta to nie linie boiska, więc każdy człowiek w każdej sekundzie decydować musi, kim jest.

Zawsze aktualne słowa:

Czas tak cierpliwie znosi mnie z powierzchni Ziemi!/(...)/ Czas-konserwator i strażnik usuwa nas bez wyjątku, / pardonu i wyjaśnienia, ale wie: nie przywróci porządku; / zbyt wiele zaległości narosło już, aby sam mógł / je uprzątnąć. Robi, co może, ale każda interwencja spóźniona. / Życie to zwłoka, z jaką bierze się wreszcie do nas.

______________________

Stanisław Barańczak, Chirurgiczna precyzja. Elegie i piosenki z lat 1995-1997, s. 72, Wydawnictwo a5, Kraków 1998.

piątek, 26 grudnia 2014, nutta

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: